skip navigation

GCT 2010 Boys

Regular Season 2020 - 2021
2020 - 2021 x Regular Season

2021-'22 Season Info:
Practices Mondays and Wednesdays 5:45-7:15pm 

Season begins August 2nd. 

  • GCT 2010 Boys - 2020-2021 season
  • 10RED Blue Angel Classic - Silver Div Finalists!!!!!!
  • U11 Blue Angel Classic - Gold Div Champions!!
  • U11 Coastal Cup Gold Division Champs!
  • Ayden N. Golden Glove Premier Cup
  • '10 Red Premier Cup
  • '10 Vestavia Invite
  • Perdido Shootout '21 U11 Gold Div Champions
  • Perdido Shootout - 2010 Red
  • FL Elite Champs '21 GCT 2010
  • Big Wave - Silver Finalists! 2021
  • Big Wave - Gold Champions 2021

Accomplishments

2020-'21 (U11)
Pensacola Classic April 10-11 Cancelled (both teams)
Gulf Coast Invitational April 17-18 Cancelled (black team)
Mobile Bay Classic May 22-23 Cancelled (red team)

GCT 2010
Big Wave Classic- Gold Champions
vs. Lobos Rush Blue W 4-2
vs. Academy B10 W 5-0
vs. ASG Copa W 4-3

Florida Elite Invitational Volt Champions
W vs. FL ELITE 11B ELITE TALLAHASSEE    8-0   
W vs SAVANNAH UNITED 10B PREMIER 8-2   
W vs. ASG FL 2010B COPA      4-2
W vs. GULFSOUTH SC 10 BOYS BLUE   2-0

Perdido Shootout Gold Champions
W 6-1; GCU 2010 Boys Blue
W 2-1; Gulf South SC 10 Blue
W 3-1 and W 3-0 (finals); PBFC 10 Black 

Vestavia Invitational:
L 0-1 BUSA 10 Grey
W 4-1 MS Rush Jackson 10B Elite
L 1- 2 Steamers 09 Black

Jacksonville FC Invitational
L vs SPACE COAST UNITED 10 BOYS RED  3-2 
L vs BSBAR BARCELONA BSA PRO TEAM 4-2
W vs JFC 2010 PRE-MLS ACADEMY II  3-1
W vs CHARLOTTE SA PRE ECNL 10 SOUTH WHITE 6-3
3rd place out of 5 teams

Coastal Academy Cup Gold Division Champions. Undefeated.
PBFC 10 Black 0 Gulf Coast Texans 10B 8
Gulf Coast Texans 10B 4 BUSA 10 Grey 0
Gulf Coast Texans 10B 2 MS Rush 10B Madison Premier 1

Blue Angel Classic Gold Division Champions.  Undefeated.
vs GULFSOUTH SC 10 Boys Blue W: 3-1
vs Florida Elite Tallahassee 10 W 3-1
vs Perdido Boys Black W 4-1

GCT 2010 Red

SNAP LEAGUE

Big Wave Classic- Silver Finalists
vs. AFC Mobile W 1-0
vs. Bayside L 1-6
Semi Finals W Bayside 3-2
Finals vs. RYSA Blue L 0-5

Perdido Shooout
W 6-2; AFC Mobile 
L 0-1; GCUFC 2011 Boys Blue
L 1-2; MS Rush 2011 Jackson

Eastern Shore Premier Cup
Daphne Blue L 5-1
Daphne Red W 3-1
AFC Mobile W
Mobile United T 4-4

Blue Angel Classic Silver Division Finalists
vs CBFC 10B 2-3 L
RADFC 2010 1-1 T
Bayside Dynamo 2010 Boys 4-2 W

'19-20

  • U10 Gold Division Supercup Champions. Undefeated.
  • Undefeated in Region D League
  • Covid canceled spring event

'18-19

  • U9 Gold Division Supercup Champions
  • U9 Gold Division Blue Angel Classic Champions
  • U9 Gold Division Perdido Shootout Champions
  • U9 Gold Division Pensacola Classic  Champions
  • U9 Gold Division Big Wave Champions
  • Undefeated in both fall and spring games! 

THANK YOU SPONSORS!

Sponsored by Aylstock, Witkin, Kreis & Overholtz

Aylstock, Witkin, Kreis & Overholtz

Visit Website
Sponsored by Circle K

Circle K

Visit Website
Sponsored by La Hacienda

La Hacienda

Visit Website
Sponsored by Westberry & Connors, LLC

Westberry & Connors, LLC

Visit Website
Sponsored by DYNAMIC LIFE CHIROPRACTIC

DYNAMIC LIFE CHIROPRACTIC

Visit Website
Sponsored by Robin McArthur

Robin McArthur

Visit Website

Coach Philip deBoer

GCT 2010

Coach Arick Gonzalez

GCT 2010 Red

Emily Mattes

2010 Treasurer

CHRISSY ELLIOTT

CHRISSY ELLIOTT

MANAGER

Phone: 8505546148

Roster

Benji 10
Cooper 7
Ian 35
Jack 27
Trey 8
Dylan 15
Kevon 11
Sam J 37
Konrad 90
Kamil 94
Daxton 6
Ayden 3
Myles 25
Landen 9
Evan 20
Rock 17
Braden 12
Kayden 26
Reed 28
Bryce 59
Kingsley 4

Get your free Kids Guide to the Tokyo Olympics. Over 100 pages of games, puzzles, trivia and more!Download